silné nachlazení
Chřipka je onemocnění virového původu. Přenáší se buď přímým vdechnutí kapének z okolí již nemocné osoby nebo kontaktem s virem například na klice ode dveří nebo kapesníku. Pokud se virus usadí v dýchacích cestách, začne se rychle množit a může dojít k nákaze dalších osob.
Jako první z indikačních příznaků vás může potkat pocit mrazení nebo naopak velkého horka, únava, bolesti hlavy nebo až mírné závratě. Mohou se dostavit bolesti svalů a kloubů nebo takzvaná bolest za očima. Následně přichází suchý dráždivý kašel, často doprovázen horečkou. V těžších případech se může dostavit zácpa nebo zvracení. Nemoc bývá v této fázi podobná klíšťové encefalitidě, která je mnohem nebezpečnější, a proto není radno ji podceňovat a vyhýbat se lékaři.
Chřipka postihuje všechny věkové skupiny lidí, nevyjímaje kojence a seniory. Právě u těchto dvou skupin může dojít k vážnější formě onemocnění, protože jejich imunitní systém ještě není zcela vyvinutý nebo je už oslaben. Proto chřipka může přejít v zápal plic nebo zánět srdečního svalu.
Asi nejefektivnějším preventivním opatřením je očkování. Ale ani to není stoprocentní, protože samotný virus chřipky se jednou za určitou dobu nepatrně nebo více patrně mění – mutuje. Pokud se člověk, který chřipku nikdy neměl, tímto virem nakazí, jeho imunitní systém začne s virem bojovat, ale protože jej nikdy nepotkal, je proti němu prakticky bezbranný. Nakažený člověk na několik dní onemocní a vyléčí se. Ale když jej o několik měsíců později napadne ten samý virus, jeho imunitní systém už se ubrání a nedojde k propuknutí chřipky. Jenomže když virus zmutuje a napadne toho samého člověka, jeho imunitní systém už se nemusí bránit tak účinně, protože se jedná o částečně nový virus a celá situace se může opakovat. Proto farmaceutické společnosti přináší na trh nové očkovací látky proti chřipce tvořené tak, aby účinkovaly v dané lokalitě na očekávaný druh viru. Další možností prevence je vyhýbat se co nejvíce osobám nakaženým chřipkou.
Při chřipce je důležité dodržovat pitný režim, klid fyzický i psychický, doplňovat vitamíny v těle a odpočívat. Při zvýšených teplotách používat chladivé obklady nebo zábaly. Pro uvolnění dýchacích dutin se doporučuje inhalace solný a eukaliptových roztoků nebo popíjení svařené vody s medem, citrónem a zázvorem nebo teplé mléko s medem.