odlupující se pokožka
Regenerační konopný olej 100%
Avokádový pleťový olej
Rakytníkový bylinný olej forte
Lupénka, zvaná též psoriáza, je dalším z mnoha zánětlivých onemocnění kůže, které lidstvo trápí už odnepaměti. Ve střední Evropě jí trpí zhruba 3% populace a její původ se připisuje dědičnému sklonu k odchylkám imunitního systému a kůže. Zajímavostí je, že poskytuje výhradně lidi, nikoli zvířata.
Je zařazena mezi civilizační choroby. O tom svědčí fakt, že ve 20. století jí trpěli převážně muži, ovšem v dnešní době postihuje jak muže, tak i ženy zhruba ve stejném poměru. Lupénka vás může překvapit prakticky v jakémkoli období života, avšak nejčastěji se to stává v období puberty a mezi 40. a 50. rokem života.
Spouštěcí mechanismus není dosud zcela objasněn, ale hovoří se o autoimunitní chorobě. To znamená že vaše lymfocyty (bílé krvinky) se vlivem dědičnosti a vlivů vnitřního a vnějšího prostředí aktivují, čímž dochází ke kožnímu zánětu. Kožní buňky za normálních podmínek vyzrají a na povrch kůže se dostanou za 28 dnů. Při onemocnění lupénkou se však tento proces děje 4x rychleji.
Vlivy vnitřního a vnějšího prostředí na imunitní systém, který následně nastartuje bílé krvinky, nazýváme provokační faktory. Těmi jsou nejčastěji stres, infekce (většinou dýchacích cest), různé druhy zranění, změny klimatu, některé léky, kožní záněty, hormonální výkyvy a špatná životospráva.
Nejčastějšími příznaky začínající lupénky jsou červené ložiska šupící se kůže. Často se objevují ve vlasech, na loktech, kolenou a v křížové oblasti zad. Jde o místa, která jsou oblečením nebo pohybem nejvíce namáhána. V důsledku chemického nebo fyzického poranění se lupénka může objevit prakticky kdekoliv.
Lupénka se může projevit v mnoha formách výskytu. Jedním z nich je i psoriatická artropatie, která se projevuje podobně jako revma. Napadá hlavně malé klouby nohou a rukou, páteř, nebo měkkou tkáň. Klouby jsou oteklé a ztuhlé.
Pokud váš stav není vážný, můžete proti lupénce bojovat doma, ale je namístě léčbu konzultovat s dermatologem. Na trhu je mnoho volně dostupných přípravků k tomu určených. Oblíbené jsou koupele s oleji nebo granulemi na podporu regenerace kůže, vhodné jsou přípravky bohaté na mořské soli nebo bylinné oleje a také masti nebo krémy na promašťování a hydrataci. Pokud máte možnost, dbejte na optimální vlhkost vzduchu doma i v zaměstnání. Studený suchý vzduch nebo přímo průvan vám pokožku rychle vysuší.
Léčba závažnějších forem lupénky se může u mnoha lidí lišit. Speciálními metodami vyšetření vám dermatolog najde léčbu namíru. Jedním se základních léčebných metod jsou léky a zevní přípravky. Také můžete absolvovat světloléčbu, kdy bude vaše poškozená pokožka ozařována ultrafialovým zářením.
Vhodnou prevencí proti lupénce je nebýt alkoholikem a pasivním či aktivním kuřákem. Pokud pracujete s chemikáliemi nebo dráždivými prostředky, používejte ochranné pomůcky. Kůži udržujte hydratovanou. Z oblečení preferujte bavlněné, hebké a prodyšné materiály. Buďte optimističtí a pokud to bude možné, vyvarujte se dlouhodobému stresu.