obezita
Hubnutí bezlihová tinktura - kapky
Obezita, známá také pod názvem otylost, je jednoduše nadměrné množství tělesného tuku. Možnosti ukládání tohoto tuku jsou v těle takřka neomezené. Tuky jsou do těla ochotně přijímány, pokud jim to organismus dovolí. Moderní medicína dneska ví, co obezita je, proč je tak závažná, ale nemá tak úplně jasno, proč u různých lidí vzniká a u jiných ne.
O původcích obezity se ještě dnes spekuluje. Donedávna se vznik této nemoci přičítal hormonálním poruchám, a to hlavně proto, že ukládání nebo uvolňování energie v podobě tuků je řízeno hormony štítné žlázy a nadledvin. Ovšem výzkumy ukázaly, že problémy s hormony trpí necelých 5% nemocných obezitou.
Novějším a snad správným názorem na vznik obezity, je větší hodnota energie přijaté než vydané. Energetická hodnota pro zdravého člověka na den činí 8 až 9 KJ (kilojoulů). Pokud obezitou trpící člověk přijímá jen o málo více, než vydává, je tento rozdíl uchováván v jeho těle ve formě tuků a člověk tloustne.
Mladší lidé do období kolem 30 let zvládají těžší obezitu poměrně dobře. Zvláště, mají-li několik kilogramů navíc již od dětství. Avšak i zde se projevují příznaky jako časté a rychlé zadýchání, zvýšené pocení a především bolesti kloubů a páteře. Vážným nebezpečím jsou nemoci srdce a cév.
Pokud jste na vážkách, vypočítejte si, jestli už máte obezitu nebo ještě ne. K tomu slouží index tělesné hmotnosti zvaný BMI. Potřebujete znát svou váhu v kilogramech a výšku v metrech. Vaši hmotnost vydělte druhou mocninou výšky a dostanete číslo. Pokud je toto číslo v rozmezí od 18,5 do 24,9, váš stav je v pořádku. Jestliže jste se dopočítali k většímu číslu, trpíte nadváhou (stavy jsou ještě podrobněji odstupňovány), menší číslo značí známky podvýživy.
Léčba obezity je běh na dlouhou trať. Musíte být trpělivý a dodržovat svá předsevzetí. Základem je větší energetický výdej než příjem. Dodržování pravidel správné životosprávy vám zajistí vhodný jídelníček. Začněte s aktivním sportem. Vhodná je rychlá chůze. Po konzultaci s odborníkem vyzkoušejte redukční dietu. V některých případech vám lékař může předepsat léky na zvýšení pocitu sytosti nebo zabránění vstřebávání tuků ze střev. Chirurgické možnosti nechejte jako poslední možné řešení.