platba a doprava doprava a platba     kontakty kontakty

Astaxanthin: Poznejte jeden z nejsilnějších přírodních antioxidantů

Astaxanthin: Poznejte jeden z nejsilnějších přírodních antioxidantů

| Doba čtení: 4 min |

Víte, co mají společného betakaroten, lutein a astaxanthin? Patří do stejné skupiny karotenoidů – přírodních pigmentů s výraznými antioxidačními vlastnostmi. Zatímco první dva jmenované zná téměř každý, astaxanthin zůstává spíše v ústraní, přestože je mnohonásobně účinnější. Své místo v povědomí si teprve buduje, výzkum jeho účinků však mluví jasně už teď. Pojďme se s jeho mimořádnými vlastnostmi seznámit blíž.
 

Jak astaxanthin funguje na buněčné úrovni

Astaxanthin jako antioxidant plní ochrannou funkci – chrání naše buňky před poškozením volnými radikály (tzn. nestabilními molekulami s nepárovým elektronem, které se jej snaží získat z jiných molekul a tím mohou poškodit buňky, DNA a další důležité struktury). Volné radikály vznikají přirozeně v těle, například při metabolismu, ale také vlivem vnějších faktorů, jako jsou UV záření, stres nebo znečištění ovzduší.

Antioxidanty tomuto procesu poškození zabraňují tím, že volným radikálům elektron poskytnou. Astaxanthin navíc umí zajistit, že při neutralizaci volných radikálů nevznikají další škodlivé částice, což je vlastnost, kterou mnoho antioxidantů nemá. Předchází tak oxidačnímu stresu, který je spojován s procesem stárnutí a řadou onemocnění.

Na rozdíl od jiných karotenoidů má astaxanthin jedinečnou strukturu, která dokáže působit ve více vrstvách buňky. Představme si ji jako řetěz s kotvami na obou jeho koncích. Těmito kotvami se pevně uchytí do buněčné membrány, kde poskytuje ochranu jak na jejím povrchu, tak uvnitř. Vytvoří štít, buňku ochrání a sám zůstává neporušený a stabilní.

Mezi další známé antioxidanty patří vitamín C, vitamín E nebo koenzym Q10.
 

Kde v přírodě se astaxanthin nachází

Přírodní pigment astaxanthin je zodpovědný za červené, oranžové a růžové zbarvení. Najdeme ho primárně v mikrořase Haematococcus pluvialis, která se vyskytuje ve sladkovodních prostředích různých částí světa. Tato řasa produkuje astaxanthin jako ochranný mechanismus, který jí pomáhá přežít a bránit se nepříznivým vlivům prostředí. Vyskytuje se totiž v místech s náročnými podmínkami, jako je intenzivní UV záření, vysoké teplotní rozdíly nebo omezený přísun živin.

Možná jste se někdy setkali s otázkou, proč jsou plameňáci růžoví. Za touto „záhadou“ stojí právě astaxanthin. Plameňáci, stejně jako lososi, krevety či humři totiž řasu Haematococcus pluvialis konzumují. Díky tomu získávají typické růžové zbarvení.

Astaxanthin se přirozeně nachází také v jikrách některých ryb, ve specifických druzích planktonu a v mořských plodech, jako jsou mušle nebo krabi.

Víte, jak účinný je astaxanthin?

Až 11krát účinnější než betakaroten
Až 6000krát silnější než vitamin C
Až 800krát účinnější než koenzym Q10


Zdroj: www.jmolpat.com/jmolpat-articles/antioxidant-effects-of-astaxanthin-in-various-diseasesa-review.pdf

Jaké má astaxanthin účinky na zdraví

Pokud hledáte způsob, jak podpořit zdraví přirozenou cestou, nebo vás zajímá ochrana buněk před oxidačním stresem, podpora regenerace a vitality, astaxanthin rozhodně stojí za pozornost. Výsledky studií hovoří nejčastěji o následujících přínosech:

  • Přispívá k ochraně před negativními vlivy UV záření, zlepšuje hydrataci a elasticitu pokožky.
  • Pomáhá snižovat únavu očí a prospívá zdraví sítnice.
  • Podporuje vitalitu nervových buněk.
  • Přispívá ke zlepšení regenerace po fyzické námaze. Podporuje výdrž.
  • Díky svým protizánětlivým vlastnostem posiluje přirozenou obranyschopnost organismu.
  • Pomáhá regulovat hladinu cholesterolu a chrání cévy před poškozením.
  • Studie také naznačují, že astaxanthin může mít příznivý vliv na kognitivní funkce a pomáhá snižovat riziko neurodegenerativních onemocnění.

Přestože se s tímto antioxidantem v běžné stravě občas setkáváme, jeho koncentrace v ní je poměrně nízká. Pro zajištění doporučené denní dávky 4–12 mg by bylo nutné sníst až 1 kg lososa (!), což je pro většinu lidí nereálné. Naštěstí existují doplňky stravy, které obsahují koncentrovaný přírodní astaxanthin extrahovaný z mikrořas.
 

Může mít astaxanthin vliv na dlouhověkost?

Díky svým antioxidačním a protizánětlivým vlastnostem bývá astaxanthin spojován s konceptem dlouhověkosti. Pomáhá totiž chránit buňky před poškozením způsobeným oxidačním stresem, což je jeden z hlavních faktorů ovlivňující stárnutí. Účinky astaxanthinu v této oblasti stále potřebují další zkoumání, nicméně platí, že jeho zařazení do každodenního režimu je jednoduchým krokem ke zlepšení celkové kondice.

Nepropásněte důležité akce a novinky

Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte 15 % slevu na nákup.