platba a doprava doprava a platba     kontakty kontakty

Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba L.)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba L.)
Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba L.)
Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba L.)
Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba L.)
Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba L.)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba L.)
Čeleď: Jinanovité (Ginkgoaceae)

Lidové a jiné názvy
Ginko, Gin-nan, Yin guo, Pterophyllus salisburiensis, Salisburia macrophylla.

Historie
V celé Asii je jinan považován za svatý strom. Vysazuje se v okolí buddhistických chrámů. V prvním velkém čínském atlase léčivých rostlin, který napsal 3000 let před Kristem bájný císař a mudrc Shen-nung, je popisován jako lék na srdce, plíce a potíže s pamětí. Čínští lékaři používali jinan na omrzliny, otoky, astma. Pražená semena se v Japonsku jedí jako prevence proti opilosti. Ajurvédská medicína používala jinan do elixíru dlouhověkosti, bájné sómy. Do Evropy byl přivezen kolem roku 1730 jako ozdobný strom. Trvalo poměrně dlouho, než evropští léčitelé objevili ohromný potenciál jinanu v přírodní medicíně.

Výskyt
Roste v sušších propustných půdách na slunci i v polostínu. Množí se semeny. V současné době je jinan rozšířen takřka po celém světě.

Popis
Jinan je velmi pomalu rostoucí, mohutný strom, který se na Zemi vyskytoval společně s dinosaury již před 200 miliony let (tedy v druhohorách). Jednotlivé stromy se mohou dožít až 1000 let. Pochází pravděpodobně z Číny a Japonska. V současné době je jinan jediný žijící zástupce rostlinné čeledi jinanovití. Jedná se o dvoudomý strom, jehož samčí květy tvoří zelené jehnědy a samičí jsou drobné v úžlabí listenů. Samičí rostliny produkují jakýsi plod velikosti třešně, se silně zapáchající dužinou. Jejich semena jsou jedlá. Listy jsou jasně zelené, vějířovité, dvoulaločné (ve tvaru srdce) s rozeklaným žilkováním. Průměr listu je 6 – 9 cm, ale byly zaznamenány až 20 cm. Horní strana listu může mít tmavší odstín než spodní strana. Listy mají jemnou, charakteristickou vůni. Na podzim mají listy jinanu krásně zlatavou barvu. Strom dorůstá výšky až 35 metrů a průměru 3 – 4 metry (výjimečně až 7 m).

Užívané části
Užívanou částí jinanu jsou listy. V čínské přírodní medicíně se používají i plody a semena. Účinnou formou je koncentrovaný extrakt 35 – 67 : 1. Plod není vhodný konzumovat syrový, ale po tepelné úpravě jej můžeme konzumovat v jakémkoliv množství. Syrové plody obsahují 4-methoxypyridoxine, což je látka, která v těle ničí vitamín B6 (spolehlivě ji likvidujeme tepelnou úpravou). Listy se sklízejí koncem léta nebo časně na podzim (těsně před tím, než začnou měnit barvu).

Účinné látky
Obsahuje terpeny, souhrnně nazývané ginkgolidy. Z dalších látek potom polyfenoly (zejména flavonoidy – mono, di, tri - glykosidy). Antioxidační aktivitu vykazují flavonové glykosidy a terpenické laktony. Obsah flavonoidů nesmí být menší než 0,5%. Obsah flavonových glykosidů je 0,2 – 0,4%. Celkový obsah gynkgolidů je 0,06 – 0,23% a bilobalidů je 0,26%. Spolehlivé finální produkty neobsahují biflavony.
Standardizovaný extrakt 35 – 67 : 1 obsahuje 22 – 27 % flavonových glykosidů, 5 – 7 % lakton terpenů - z nichž 2,8 – 3,4% tvoří ginkgolidy A, B, C a 2,6 – 3,2 % bilobalidů. Hladina gynkgolityckých kyselin musí být pod 5 mg/kg.

Zařazení
Antioxidant, Vasodilatátor, Antialergicum, Cévní tonikum.

Prokázané účinky
• Klinicky byly prokázány blahodárné účinky na mozkovou tkáň, zejména potom při mozkové cévní nedostatečnosti a s tím souvisejícím (syndrom primární degenerativní demence, vaskulární demence). Klinicky byla prověřena účinnost jinanu na mozkovou tkáň u starších lidí (schopnost soustředění, zlepšuje paměť, snižuje míru apatie i náladovost). Jinan prokazatelně tlumí projevy „senility“ tím, že aktivuje v červených krvinkách enzym, který zlepšuje přenos vzruchů mezi nervovými buňkami. Flavonoidy jinanu zvyšují žilní tonus a snižují propustnost kapilár. Nezanedbatelná je rovněž vysoká účinnost proti volným radikálům. Ginkgolidy jinanu jsou velmi účinné v první fázi aterosklerózy (tzv. kornatění tepen). Používá se při periferních oběhových obtížích jako závratě (vertigo), sluchové přeludy a akrokyanóza (modrání konečků prstů). Je prokázána 100 % účinnost tlumení tinnitusu (chronické pískání v uších). V časopise Americké lékařské asociace byl otištěn výsledek výzkumu, který potvrdil skutečnost, že jinan zpomaluje snižování inteligence u lidí trpících Alzheimerovou chorobou a mnohainfarktovou demencí. Působí proti zúžení tepen přivádějících krev do penisu, a jsou proto účinnou prevencí proti impotenci. Jinan je rovněž doporučován jako antidepresivum. Extrakt jinanu mírní bolest při chůzi u lidí trpících arteriální okluzivní chorobou (nedostatečné prokrvování periferních částí těla) a zánětem žil (flebitis). Aktivní látky jinanu potlačují alergické reakce, čehož je možné využít při léčbě astma.

Použití
• Antioxidační aktivita (zbavuje tělo volných radikálů)
• Alzheimerova choroba a mnohainfarktová demence
• Ztráta paměti (i v důsledku následků mrtvice)
• Prevence vzniku infarktu srdce
• Zlepšuje tonus a elasticitu cév
• Tlumí projevy stárnutí
• Impotence
• Pískání, hučení v uších
• Závratě
• Na studené nohy a ruce (Raynaudova nemoc)

Podmínky pro dosažení maximálního účinku
• Doporučuji používat přípravky, které jsou vyráběny ze standardizovaných extraktů. Jedině tak může být deklarovaný účinek plnohodnotný a z hlediska jednotlivých dávek konstantní.
• Klinické studie prováděné u starších lidí k tlumení projevů stárnutí a pro zlepšení mentální výkonnosti doporučují denně 120 až 160 mg extraktu denně podávaných 12 týdnů.
• Většina klinických studií se shoduje na denní dávce od 120 do 240 mg extraktu z listu jinanu. Je vhodné toto množství rozdělit do tří dávek 40 – 80 mg.
• 40 mg extraktu je ekvivalentní dávkou k 1,4 – 2,7 g sušených listů.
• V případě lihové tinktury doporučujeme 0,5 ml 3 x denně (0,5 ml odpovídá přibližně 8 kapkám extraktu).

Nežádoucí účinky:
Při perorálním užití jsou poměrně výjimečné vedlejší účinky (bolest hlavy, špatné zažívání). Některé osoby zaznamenali podrážděnost, hyperaktivitu, průjem a zvracení. Dužnaté osemení jinanu obsahuje velice silné kontaktní alergeny, které mohou vážně poškodit kůži. Jinan se nedoporučuje podávat dětem. Nedoporučuje se užívání jinanu lidem, kteří používají léky na ředění krve. Samozřejmě nepoužívejte preparáty s obsahem jinanu, pokud je Vám známa přecitlivělost na něj. V současné době není dostatek informací o tom, jestli je bezpečné užívat jinan v průběhu těhotenství, v průběhu kojení a pro malé děti. Z toho důvodu v těchto případech užívání jinanu nedoporučuji.

Zajímavosti:
• V současné době byl japonskými vědci objeven v semenech jinanu enzym, který v těle zrychluje odbourávání alkoholu. Tím snižuje riziko intoxikací alkoholem.
• V současné době se ověřují možnosti využít jinan k tlumení negativních reakcí těla při implantaci orgánů.
• Vařené plody údajně stabilizují produkci spermatu.
• Jinan jako prostředek prodlužující život a zlepšující mentální výkonnost užíval rovněž Mao Ce Tung – sám velký vůdce.

Receptury

Byliny s podobnými účinky
Cedr.

Poznámka
V nabídce Topvet naleznete širokou paletu přípravků s vysokým obsahem jalovcové silice.

V článku byly použity vedle osobních zkušeností informace z článků a publikací:
- WHO monographs on selected medicinal plants
- European Medicines Agency Evaluation of Medicines for Human.
- Le Santé par les plantes, Sélection du Readerś Digest, 2003.
- Guide pratique des remédes naturels, Sélection du Readerś Digest, Paris 1995.
- Bylinář, Zdraví, krása a radost, Lesley Bremnessová, 1988.
- The Healing Herbs, Michael Castleman, 1991.
- DeFeudis FV. Ginkgo biloba extract (egb 761): pharmacological activities and clinical applications. Paris, Elsevier, Editions Scientifiques, 1991:1187.
- Hänsel R et al., eds. Hagers Handbuch der pharmazeutischen Praxis, Vol. 6, 5th ed. Berlin, Springer-Verlag, 1994.
- Squires R. Ginkgo biloba. Australian traditional medicine society (ATOMS), 1995:9–14.
- Huh H, Staba EJ. The botany and chemistry of Ginkgo biloba L. Journal of herbs, spices and medicinal plants, 1992, 1:91–124.
- Keys JD. Chinese herbs, their botany, chemistry and pharmacodynamics. Rutland, VT, CE Tuttle, 1976:30–31.
- Melzheimer V. Ginkgo biloba L. aus Sicht der systematischen und angewandten Botanik. Pharmazie in unserer Zeit, 1992, 21:206–214.
- Van Beek TA, Lelyveld GP. Thin layer chromatography of bilobalide and ginkgolides A, B, C, J on sodium acetate impregnated silica gel. Phytochemical analysis, 1993, 4:109–114.
- Hasler A, Meier B, Sticher O. Identification and determination of the flavonoids from Ginkgo biloba by HPLC. Journal of chromatography, 1992, 605:41–48.
- European pharmacopoeia, 3rd ed. Strasbourg, Council of Europe, 1997.
- Sticher O. Biochemical, pharmaceutical and medical perspectives of Ginkgo preparations. In: New Drug Development from Herbal Medicines in Neuropsychopharmacology. Symposium of the XIXth CINP Congress, Washington, DC, June 27–July 1, 1994.
- Sticher O. Quality of Ginkgo preparations. Planta medica, 1993, 59:2–11.
- Van Beek TA et al. Determination of ginkgolides and bilobalide in Ginkgo biloba leaves and phytochemicals. Journal of chromatography, 1991, 543:375–387.
- Kleijnen J, Knipschild P. Ginkgo biloba. Lancet, 1992, 340:1136–1139.
- Kleijnen J, Knipschild P. Ginkgo biloba for cerebral insufficiency. British journal of clinical pharmacology, 1992, 34:352–358.
- Bauer U. Six month double-blind randomized clinical trial of Ginkgo biloba extract versus placebo in two parallel groups in patients suffering from peripheral arterial insufficiency. Arzneimittel-Forschung, 1984, 34:716–720.
- Saudreau F, Serise JM, Pillet J. Efficacité de l’extrait de Ginkgo biloba dans le traitement des artériopathies obliterantes chroniques des membres inferieurs au stade III de la classification de Fontaine. Journal malade vasculare, 1989, 14:177–182.
- Blume J et al. Placebokontrollierte Doppelblindstudie zur Wirksamkeit von Ginkgo biloba - Spezialextrakt EGb 761 bei austrainierten Patienten mit Claudicatio intermittens. VASA, 1996, 2:1–11.
- Haguenauer JP et al. Traitement des troubles de l’equilibre par l’extrait de Ginkgo biloba. Presse medicale, 1986, 15:1569–1572.
- Kade F, Miller W. Dose-dependent effects of Ginkgo biloba extraction on cerebral, mental and physical efficiency: a placebo controlled double blind study. British journal of clinical research, 1993, 4:97–103.
- Peter H, Fisel J, Weisser W. Zur Pharmakologie der Wirkstoffe aus Ginkgo biloba. Arzneimittel-Forschung, 1966, 16:719–725.
- Pincemail J et al. In: Farkas L, Gabor M, Kallay F, eds. Flavonoids and bioflavonoids. Szeged, Hungary, 1985:423.
- Pincemail J et al. Ginkgo biloba extract inhibits oxygen species production generated Folium Ginkgo 165 by phorbol myristate acetate stimulated human leukocytes. Experientia, 1987, 43:181–184.
- Oberpichler H et al. Effects of Ginkgo biloba constituents related to protection against brain damage caused by hypoxia. Pharmacological research communications, 1988, 20:349–352.
- Krieglstein J. Neuroprotective effects of Ginkgo biloba constituents. European journal of
pharmaceutical sciences, 1995, 3:39–48.
- Larssen RG, Dupeyron JP, Boulu RG. Modèles d’ischémie cérébrale expérimentale par microsphères chez le rat. Étude de l’effet de deux extraits de Ginkgo biloba et du naftidrofuryl. Thérapie, 1978, 33:651–660.
- Cahn J. Effects of Ginkgo biloba extract (GBE) on the acute phase of cerebral ischaemia due to embolisms. In: Agnoli A et al., eds. Effects of Ginkgo biloba extract on organic cerebral impairment. London, John Libbey, 1985:43–49.
- Chatterjee SS. Effects of Ginkgo biloba extract on cerebral metabolic processes. In: Agnoli A et al., eds. Effects of Ginkgo biloba extract on organic cerebral impairment. London, John Libby, 1985:5–14.
- Krieglstein J, Beck T, Seibert A. Influence of an extract of Ginkgo biloba on cerebral blood flow and metabolism. Life sciences, 1986, 39:2327–2334.
- Beck T et al. Comparative study on the effects of two extract fractions of Ginkgo biloba on local cerebral blood flow and on brain energy metabolism in the rat under WHO monographs on selected medicinal plants 166 hypoxia. In: Krieglstein J, ed. Pharmacology of cerebral ischemia. Amsterdam, Elsevier, 1986:345–350.
- 56. Oberpichler H et al. Effects of Ginkgo biloba constituents related to protection against brain damage caused by hypoxia. Pharmacology research communications, 1988, 20:349–352.
- Chatterjee SS, Gabard B. Effect of an extract of Ginkgo biloba on experimental neurotoxicity. Archives of pharmacology, 1984, 325(Suppl.), Abstr. 327.
- Otani M et al. Effect of an extract of Ginkgo biloba on triethyltin-induced cerebral oedema. Acta neuropathology, 1986, 69:54–65.
- DeFeudis FV et al. Some in vitro and in vivo actions of an extract of Ginkgo biloba (GBE 761). In: Agnoli A et al., eds. Effects of Ginkgo biloba extract on organic cerebral impairment. London, John Libbey, 1985:17–29.
- Denise P, Bustany P. The effect of Ginkgo biloba (EGb 761) on central compensation of a total unilateral peripheral vestibular deficit in the rat. In: Lacour M et al., eds. Vestibular compensation: facts, theories and clinical perspectives. Paris, Elsevier, 1989:201–208.
- Desquand S et al. Interference of BN 52021 (ginkgolide B) with the bronchopulmonary effects of PAF-acether in the guinea-pig. European journal of pharmacology, 1986, 127:83–95.
- Ginkgo biloba extrakt. Eine plazebokontrollierte, randomisierte Doppelblind-Studie. Perfusion, 1989, 1:28–30.
- a další
 

Autor: Dr. Jiří Pantůček a kolektiv Topvet

© Copyright (2009) MVDr. Jiří Pantůček - všechna práva vyhrazena. Žádná část tohoto dokumentu nesmí být reprodukována nebo přenesena v jakékoliv formě nebo jakýmikoliv prostředky, elektronicky, včetně kopírování, nahrávání, nebo nějakým informačním systémem vyhledávání informací, včetně websajtů, bez písemného povolení.

Veškerá sdělení v herbáři obsažená nebyla ohodnocená kontrolními úřady pro kontrolu doplňků stravy. Veškeré informace obsažená v tomto rostlinném herbáři jsou určena ke vzdělání, zdroji informací a zábavě. Těchto informací není vhodné používat k diagnostice, indikaci nebo změně lékařem určené léčby. Rostliny v herbáři uvedené nejsou náhradou léků. V případě jakékoliv léčby je nutné konzultovat užívání doplňků stravy se svým ošetřujícím lékařem.

Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba L.)
Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba L.)
Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba L.)
Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba L.)

Nepropásněte důležité akce a novinky

Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte 15 % slevu na nákup.