platba a doprava doprava a platba     kontakty kontakty

Konopí seté (Cannabis Sativa L.)

Konopí seté (Cannabis Sativa L.)
Konopí seté (Cannabis Sativa L.)
Konopí seté (Cannabis Sativa L.)
Konopí seté (Cannabis Sativa L.)
Konopí seté (Cannabis Sativa L.)
Konopí seté (Cannabis Sativa L.)
Konopí seté (Cannabis Sativa L.)
Konopí seté (Cannabis Sativa L.)

Konopí seté (Cannabis Sativa L.)
Čeleď: Konopovité (Cannabaceae)

Lidové a jiné názvy
Marihuana, tráva, pramen štěstí, tabák smíchu, hašiš, hemp

Historie
První zmínky o konopí pochází z doby před sedmi tisíci lety v Babylónii. Zbytky konopného vlákna staré 6000 let se objevily v Číně. První písemné zmínky o terapeutickém použití konopí pocházejí již z období 2737 – 2697 před naším letopočtem. Tehdejší císař Šen-nung byl uznávaný léčitel a pravděpodobně i autor nejstaršího čínského herbáře. Používal konopí k léčbě malárie, revmatu a proti bolesti. Víno z konopí se doporučovalo jako anestetikum při operacích. V Indii se konopí používalo ke zlepšení nálady a podpoře trávení. Konopí se z Asie brzy rozšířilo do Afriky. Afričtí Hotentoti, Křováci a Khosové používají konopí již po staletí k léčbě malárie, úplavice, sněti a horečky. V Evropě se po staletí konopí používalo k léčbě astmatu, kašle, epilepsie, proti bolestem, při poruchách spánku a samozřejmě na kožní problémy. Za vlády královny Alžběty byli pokutováni zemědělci, kteří nepěstovali na svých polích konopí. Napoleonovo tažení do Ruska bylo motivováno snahou získat ruské konopné bohatství. Tinktury a extrakty z konopí se dříve používaly k anestezii a k navození klidného spánku. Konopí se používalo jak v humánní tak veterinární praxi. Kolumbus jej rozšířil za Atlantik. Ve 20. století bylo konopí poněkud démonizováno, ale v současné době je předmětem rozsáhlého vědeckého zkoumání po celém světě. V mnoha státech je již konopí legálně použitelné při léčbě nejrůznějších obtíží. Konopí je samozřejmě použitelné jako technická rostlina při výrobě papíru, látky, plachtoviny, koberců, sítí a lan. V dnešní době se stále více rozšiřuje pěstování konopí jako biomasy.


Výskyt
Jedná se o tradičně pěstovanou rostlinu rozšířenou prakticky po celém světě. Lépe se konopí daří v teplejších oblastech a na hlinitých půdách. Původem konopí je oblast Střední Asie a Indie. Kolem roku 500 našeho letopočtu se rozšířilo do Evropy. Jsou však i nálezy, které podporují domněnky, že konopí bylo v Evropě již 3000 – 10000 let před naším letopočtem. Konopí seté je nejrozšířenějším druhem konopí. Druhým druhem je konopí indické – Cannabis Indica Lam.

Popis
Konopí je jednoletá, 80 – 350 cm vysoká bylina s přímou a v horní části krátce větvenou lodyhou. Dlanité listy jsou 5 – 7 četné, lístky kopinaté a hrubě zubaté. Samičí rostliny jsou větší než samčí a jsou více olistěné a tmavší. Samčí květenství je latnaté a samičí úžlabní. Samčí květy jsou do žluta, zatímco samičí jsou tmavozelené. Samčí rostliny dozrávají o 4 – 6 týdnů dříve než samičí. Za normálních podmínek je 53 % samčích rostlin a 47 % samičích. Plodem je šedohnědá nažka obalená listenem. Semena mají žlutohnědou až hnědou barvu a voskový povrch.

Užívané části
V lékařství se používá převážně list a květ. V kosmetice je nejčastěji využívaný konopný olej získávaný ze semen konopí.

Účinné látky
Konopí obsahuje širokou paletu látek (organické kyseliny, sacharidy, fytosteroidy, terpeny a další). Konopí obsahuje asi 60 látek, které se obecně nazývají cannabinoly (cannabinol, cannabidiol, tetrahydrocannabiol, quebrachitol, p-cymol, humulen, cannabol a další). Konopí obsahuje v semenech až 35 % mastného oleje. Za studena lisovaný konopný olej je bohatý na esenciální mastné kyseliny omega-3 a omega-6 (obsahuje až 80% nenasycených MK). Olej obsahuje zejména kyselinu linolovou, alfa-linolenovou a vzácnou GLA kyselinu gama-linolenovou. Olej obsahuje rovněž kanabidiol – CBD, který léčí záněty, tlumí bolest a působí antimikrobiálně. Delta-9-tetrahydrocannabiol, neboli THC se používá jako oblíbená „lehká“ droga. Nejvíce THC obsahuje pryskyřice v sušených listech a samičích květech. Běžný obsah THC v konopí je 5 – 15 %, u technického konopí je obsah THC 0,2 %. Z extraktu konopí je získávána kyselina kannabinolová, která má značný antibakteriální účinek. Konopí obsahuje dva alkaloidy (trigonellin a nikotin).

Zařazení
Sedativum, antiemetikum, analgetikum, antiphlogistikum, antioxidant, imunostimulant, kosmetikum

Prokázané účinky
Díky vysokému obsahu nenasycených mastných kyselin posiluje bariérovou funkci pokožky (posiluje hydrolipidový plášť). Konopný olej se přímo podílí na zvýšení obsahu ceramidů v pokožce. Pokud pokožka obsahuje menší množství ceramidů, začíná vysychat, stává se svědivou, červenou a přecitlivělou. Na tvorbě ceramidů v pokožce se přímo podílí kyselina linolová. Tlumí projevy nejrůznějších forem ekzémů a ostatních kožních onemocnění. Pokožku udržuje vláčnou, hladkou, hydratovanou a pružnou. Vlasy a nehty jsou po použití konopného oleje pevné, pružné a lesklé. Konopí má silné protizánětlivé účinky. Konopí je rovněž velice silný antioxidant. Toho se využívá k tlumení projevů stárnutí, ale i při Alzheimerově chorobě, Parkinsonově chorobě, infarktu myokardu, Crohnově chorobě, revmatické artritidě.
Inhalace marihuany je doporučována k léčbě glaukomu. 10 – 20 mg THC sníží nitrooční tlak o 25 – 30 % (je popisováno až o 50 %). Účinek však trvá pouze 4 – 6 hodin. Zajímavé je, že u pravidelných uživatelů konopí se prakticky žádný účinek nedostavuje.
Marihuana je rovněž doporučována při nechutenství a nevolnostech (při probíhající chemoterapii, v průběhu onemocnění AIDS). Povzbuzení chuti nastává při dávkách 5 – 10 mg THC (přechodně až 20 mg za den). Při vyšším dávkování nastane obrácený efekt. Při klinické studii s konopím byla potvrzena 80 % úspěšnost potlačení nechutenství. Výrazné utlumení zvracení a nevolnosti je dosaženo při koncentraci 10 ng.ml plazmy.
Konopí našlo své využití rovněž při terapii rakoviny. Jednak nepřímé proti nechutenství a nevolnosti. Ale významná je rovněž účinnost přímá, která byla potvrzena několika klinickými studiemi.
Významná je i schopnost konopí tlumit křeče. Využívá se k tlumení svalových křečí při skleróze multiplex, nebo při poškození míchy. Účinnost zajišťuje kanabidiol, který na rozdíl od THC nemá psychoaktivní účinky. Konopí je používáno k tlumení i ostatních symptomů sklerózy multiplex. Terapeutický efekt konopí je popisován u Parkinsonovy choroby. Pacientům se sklerózou multiplex pomáhá konopí proti bolesti svalů, křečím, tremoru, depresím, mravenčení, ztrátám na váze, únavě, dvojitému vidění, inkontinenci a dalším. Celá řada výsledků však vyplývá ze subjektivního hodnocení pacientů.
Konopí se doporučuje k tlumení bolestí při Crohnově nemoci. Klinicky to potvrdila kalifornská lékařská společnost. Konopí nejen ulevilo od bolestí, ale zlepšilo i chuť k jídlu, upravilo tělesnou hmotnost a ulevilo od zvracení, únavy a depresí.
Konopí se používá k tlumení bolesti. Účinné je zejména na mírnější chronickou bolest. Po inhalaci marihuany dochází ke zvýšení prahu bolesti. V některých zemích je THC na předpis a zvyšuje účinnost morfinu až o 500 %. Konopí je velmi účinné na záchvatovitou bolest hlavy (migréna).
Klinické studie se rozcházejí v možnosti použití konopí na astmatické problémy. Jedna studie hovoří o bronchodilatačním působení konopí a naopak druhá o bronchokonstrikčním.

Použití
• Různé formy ekzémů
• Zlepšuje kvalitu pokožky a vlasů
• Problematická pleť
• Terapie glaukomu
• Při nevolnosti a nechutenství
• Nádorové onemocnění
• Sclerosis cerebrospinalis multiplex
• Crohnova choroba
• Tlumení bolesti
• Navození klidného spánku a relaxace
• Migrény
• Revmatismus

Podmínky pro dosažení maximálního účinku
• Vzhledem k vedlejším účinkům THC dávkovat opatrně a co nejnižší účinné dávky.
• Dávky se zásadně liší pro různé indikace.
• Počáteční dávky se doporučují 2 x 2,5 mg až 2 x 5,0 mg za den. V případě potřeby může být dávka zvýšena až na 5 x 10,0 mg za den, nebo ještě vyšší.
• THC nesmí být použito u pacientů se závažným psychickým onemocněním, schizofrenií.
• THC vykazuje interakce s některými léčivy. Vždy proto konzultujte použití THC se svým ošetřujícím lékařem.

Nežádoucí účinky:
Pravděpodobně má negativní vliv na krátkodobou paměť. Droga je démonizována pro svůj halucinogenní účinek. THC vyvolává zvýšení srdeční frekvence a zvyšuje krevní tlak. Jedna cigareta marihuany obsahuje tolik dehtu jako tři cigarety tabáku (některé studie hovoří o poměru 1 : 9). Existují hypotézy, které hovoří o vyšší pravděpodobnosti neplodnosti u uživatelů marihuany.

Zajímavosti:
• Klinicky byla vyvrácena jakákoliv neurotoxicita u potkanů ani při použití extrémních dávek konopí. Zajímavé je, že asi 10 x účinnější než přírodní konopí je syntetický WIN55, 212-2.
• Dr. Marks napsal o konopí: „Některé drogy nejsou zakázané proto, že by byly nebezpečné, ale jsou nebezpečné, protože jsou zakázané.“
• Po přerušení podávání drogy se nedostavují žádné abstinenční příznaky. Nelze proto v případě konopí hovořit o závislosti v pravém významu tohoto slova. Jedná se spíše o psychický návyk (chuť), jako třeba chuť na čokoládu.
• Prozatím nebyla u lidí zaznamenána smrtelná otrava THC. Na druhou stranu bylo již zaznamenáno několik případů úmrtí u osob s onemocněním srdce a cév.
• Konopí je rostlinou psychoaktivní. Do této skupiny řadíme rovněž i čaj, kávu, tabák …. Vůči konopí byla vedena poměrně intenzivní kampaň v Americe ve 30. letech. Přesně v duchu pravidla, že 100 x opakovaná lež se stává pravdou. Konopí totiž překáželo papírenskému gigantu Du Pont, který měl patentovánu výrobu papíru ze dřeva. Konopí navíc za 14 týdnů poskytne tolik materiálu, jako dřevo za 30 let. Konopí však bylo mezi zemědělci tradiční rostlinou a proto na ni nešlo vytvořit monopol. V tisku začala očerňovací kampaň vedená proti konopí. Po pár letech bylo konopí natolik „démonizováno“, že došlo k jeho zákazu. Kampaň gradovala v 60. letech, kdy se konopí prohlásilo za bezcenný halucinogen.
• Izraelští vědci v současné době prokázali schopnost konopí léčit rakovinu (k úplnému vyléčení došlo u 30% testovaných zvířat).
• První džíny vyrobila firma Levi Strauss právě z konopí.
• Cannabinoidy zabíjí gliomy – mozkové buňky, ze kterých se rozvíjí mozkový nádor. Ostatní mozkové buňky jsou cannabinoidy chráněny.
• Při pěstování konopí se nepoužívají pesticidy, protože jej nenapadá žádný hmyz. A roste tak rychle, že zadusí jakýkoliv plevel.

Receptury
V nabídce Topvet naleznete širokou paletu přípravků s vysokým obsahem za studena lisovaného konopného oleje a konopného extraktu.

Byliny s podobnými účinky
V účincích na pleť je velice podobný jojobovému, avokádovému a mandlovému oleji.


V článku byly použity vedle osobních zkušeností informace z článků a publikací:
- Cannabis: perspektivní protinádorový lék, časopis medicína
- Joy J. E., Watson S.J.Jr., Benson J.A., eds.: Marijuana and medicine: assessing the science base. Washington, DC., National Press, 1999.
- West, D. P, Ph.D. 1998. Hemp and Marijuana: Myths & Realities. North American Industrial Hemp Council. Retrieved on 23 April 2007.
- Adams R., Hunt M., Clark J. H., J. Am. Chem. Soc. 62, 196, 735 (1940).
- Dr. Hanuš, Isolation and structure of brain constituent that binds cannabinoid receptor, 1996.
- Adams R., Pease D. C., Clark J. H., J. Am. Chem. Soc. 62, 2194 (1940).
- Wollner H. J., Matchett J. R., Levine J., Leewe J., J. Am. Chem soc. 64, 26 (1942).
- Todd A.R., Nature 146,829 (1940); C. C. 1941, II, 1994.
- Assorted authors. 200_. State noxious weed lists for 46 states. State agriculture or natural resource departments.
- Whitson, T.D. (ed.) et al. 1996. Weeds of the West. Western Society of Weed Science in cooperation with Cooperative Extension Services, University of Wyoming. Laramie, Wyoming.
- Southern Weed Science Society. 1998. Weeds of the United States and Canada. CD-ROM. Southern Weed Science Society. Champaign, Illinois.
- Rätsch Ch.: Enzyklopädie der psychoaktiven Pflanzen: Botanik, Ethnopharmakologie und Anwendung. AT Verlag, Aarau, Schweiz, 1998.
- Novak J, Zitterl-Eglseer K, Deans SG, Franz CM (2001). "Essential oils of different cultivars of Cannabis sativa L. and their antimicrobial activity". Flavour and Fragrance Journal 16 (4): 259–262.
- Mechoulam R. .et al.: Nonpsychotropic synthetic cannabinoids as therapeutic agents. Pharmacol. 46, 267, 1991.
- Kubát K., Hrouda L., Chrtek J. jun., Kaplan Z., Kirschner J., Štěpánek J. (2002):
Klíč ke květeně České republiky.
- Neurologie / 27. 8. 1999 / Strana 18 / Medicína 7 / VI
- Shafer Commission, 1970, National Commission on Cannabis and Drug Abuse
- Costa Rica Study, Greek Study, 1971.
- Report of the Expert Group on the Effects of Cannabis Use, 1982
- MUDr. Eva Havrdová - Roztroušená skleróza (1.-3. vydání, nakl. Triton)
- MUDr. Eva Havrdová - Je roztroušená skleróza váš problém?
- Dr. Alexander Burnfield - Můj život s "ereskou" (edice Roska)
- Remedia Compendium II. vydání (Panax)
- Turner C.E. et al.: Constituents of Cannabis sativa. J. Nat. Prod, 43,169,1980.
- Hepler, R.S., Frank I.R.: Marihuana smoking and intraocular pressure. JAMA 272,1392, 1971.
- Ford L.B. et al.: Cannabis positive skin tests and respiratory symptoms. Ann. Allergy Asthma Immunol. 85, 238, 2000.
- Fořtová M.: Cannabis sativa L. - možnosti terapeutického uplatnění. Diplomová práce, Univerzita Karlova Praha, Farmaceutická fakulta Hradec Králové, 2001.

Autor: Dr. Jiří Pantůček a kolektiv Topvet

© Copyright (2010) MVDr. Jiří Pantůček - všechna práva vyhrazena. Žádná část tohoto dokumentu nesmí být reprodukována nebo přenesena v jakékoliv formě nebo jakýmikoliv prostředky, elektronicky, včetně kopírování, nahrávání, nebo nějakým informačním systémem vyhledávání informací, včetně websajtů, bez písemného povolení.

Veškerá sdělení v herbáři obsažená nebyla ohodnocená kontrolními úřady pro kontrolu doplňků stravy. Veškeré informace obsažená v tomto rostlinném herbáři jsou určena ke vzdělání, zdroji informací a zábavě. Těchto informací není vhodné používat k diagnostice, indikaci nebo změně lékařem určené léčby. Rostliny v herbáři uvedené nejsou náhradou léků. V případě jakékoliv léčby je nutné konzultovat užívání doplňků stravy se svým ošetřujícím lékařem.

Konopí seté (Cannabis Sativa L.)
Konopí seté (Cannabis Sativa L.)
Konopí seté (Cannabis Sativa L.)
Konopí seté (Cannabis Sativa L.)
Konopí seté (Cannabis Sativa L.)
Konopí seté (Cannabis Sativa L.)
Konopí seté (Cannabis Sativa L.)

Nepropásněte důležité akce a novinky

Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte 15 % slevu na nákup.