Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides L.)
Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides L.)
Čeleď: Hlošinovité (Eleagnaceae)
Lidové a jiné názvy
Sibiřský ananas, Rakytník úzkolistý, Žlutozob, Mořský plod, Písečný trn.
Historie
Rakytník byl v oblasti Číny, Indie, Řecka a Ruska používán k léčebným účinkům již od pradávna. Vojáci Alexandra Makedonského používali odvar z rakytníku k načerpání sil. V Rusku se traduje rčení, že „po rakytníku mají koně lesklou srst a lidé jasný zrak“. Název je odvozen od pozitivního účinku rakytníku na koňskou srst, hippos = kůň a phaes = lesk. Dochované zmínky o rakytníku a jeho léčivé síle jsou ve Čtyřech knihách léčitelství napsané v Číně 773 – 783 n. l.
Výskyt
Jeho domovem je Kavkaz a střední Asie. V současnosti je rozšířen v Evropě i Asii. Roste většinou na lehčích, suchých, písečných půdách. Toleruje větší množství soli, ale nesnáší stín. V Evropě se vyskytuje především v přímořských oblastech, kde pro vysoký výskyt soli nemusí soupeřit s ostatními rostlinami. V Asii je více rozšířen v oblastech polopouští, kde jako jedna z mála rostlin snese suché podmínky. V centrální Evropě je součástí alpských křovin těsně nad linií stromů. Nesnáší vysokou hladinu podzemní vody a je světlomilný. Snáší mrazy až do minus 22°C, ale poškozují jej holomrazy. V oblastech přirozeného výskytu tvoří rozsáhlé porosty. Poprvé v Čechách byl vysazen v roce 1835 v Královské oboře (Stromovka) v Praze. Více než 90% (1,5 milionů hektarů) světové zásoby řešetláku se nachází v Číně.
Popis
Rakytník řešetlákový je vytrvalý, dvoudomý, trnitý keř, dorůstající do výšky několika metrů (většinou 0,5 – 6 metrů, maximálně 10 metrů). Dožívá se věku 50 – 70 let. Na kořenech jsou hlízky o velikosti stolních hroznů, které obsahují symbiotické bakterie schopné vázat vzdušný dusík. Větvičky mají trny a jsou hustě obsypány kopinatými listy. Listy jsou čárkovitě kopinaté, střídavého postavení, 3 – 8 cm dlouhé a 3 – 8 mm široké, líc je tmavě zelený, lesklý. Na rubu listů vyrůstají hvězdovité chlupy, které činí list stříbřitě šedý. Kvete na jaře, koncem dubna, velmi nenápadnými květy. Vysoký počet plodů má charakteristickou oranžovou barvu. Plod je kulovitá nebo vejcovitá peckovice 6-9 mm v průměru. Při pěstování rakytníku je nutné mít jeden samčí keř na tři samičí. U nás je poměrně hojně vysazován v parcích, zahradách a kolem cest.
Užívané části
Plod sbíráme v době zrání a rychle sušíme při mírné teplotě. Okrajově se používají i listy a větvičky. Pokud plod zmáčkneme, vylisujeme šťávu, která se rozděluje do tří vrstev. Vrchní vrstva je oranžová pasta, pod ní je vrstva tuků a dole je sedlina a šťáva. Horní dvě vrstvy se využívají do kosmetických přípravků a spodní je vhodná k přípravě sirupu.
Účinné látky
Obsahuje velké množství vitamínů A, B, C, E, K1 ,F a širokou paletu 15 minerálních látek (mikroelementů jako železo, mangan, bór, hliník a podobně). Vitamínu C obsahuje 114 – 1550 mg na 100 gramů, což je 10 x více než obsahuje citron a 12 x více než pomeranč. Vitamínu E je obsaženo vůbec nejvíce ze všech rostlinných plodů. Obsahem karotenu se vyrovná mrkvi, která je považovaná za jeho nejbohatší zdroj. Obsahuje rovněž vysoký podíl flavonoidů (kvercetin, kaempferol, izokvercetin, rutin). Z dalších látek jsou to potom leukoantokyanidy, katechiny, třísloviny, aminokyseliny, pektin, karotenoidy a velmi účinný olej. Natrpklou chuť plodům dávají sloučeniny fenolového typu, které vykazují značný baktericidní účinek. Olej má vysoký podíl esenciálních nenasycených mastných kyselin (omega 3, 6, 9), betakarotenu a kyselin palmitové, palmitoleové a oleové. Obsah oleje v plodu je až 9,2%.
Zařazení
Adaptogen, Biogenní stimulátor, Antiseptikum, Tonicum, Vitaminiferum, Dermatikum, Chondroprotectivum, Antioxidant, Astringent, Cancer, Cardiac, Vermifuge.
Prokázané účinky
Svými účinky je rakytník natolik výjimečný, že o něm lze bez nadsázky hovořit jako o všeléku současnosti. Toto tvrzení je podpořeno výsledky klinických testů z celého světa. Plod rakytníku se doporučuje konzumovat ke zlepšení celkového zdravotního stavu, zvýšení výkonnosti a aktivity. Je mimořádně účinný při hojení žaludeční sliznice a žaludečních vředů, ale i při podpoře trávení. Posiluje imunitní systém a zvyšuje tak odolnost organismu vůči infekci. Snižuje poškození jater při infekční žloutence a stimuluje funkci jater. Napomáhá snižovat hladinu cholesterolu, zejména LDL cholesterolu (tzv. „škodlivý“), ale naopak podporuje tvorbu HDL cholesterolu (tzv. „hodného a prospěšného“). Zlepšuje stav kardiovaskulárního aparátu, při ateroskleróze a dystrofických procesech v srdci. Zvyšuje elasticitu cév, brání městnaní krve a snižuje koagulaci krve. Hojí sliznici plic a průdušek. Mimořádně účinně tlumí bolesti kloubů, léčí revma a dnu, tlumí záněty a urychluje hojení. Plody rakytníku jsou schopné redukovat množství volných radikálů a tím působí preventivně proti vzniku rakoviny. Je rovněž využíván k hojení zánětu spojivek, poranění očního víčka a dalších. Pro silný regenerační a epitelizační účinek je rakytník používán k hojení ran, na spáleniny, omrzliny, ekzémy a prakticky všechna kožní onemocnění. Olej z rakytníku je velmi účinný na spáleniny vzniklé v důsledku radioaktivního záření (užívání je vysoce efektivní je pro pacienty po radioterapii). Celkově zlepšuje kvalitu pokožky, zvyšuje pružnost, vitalitu, omezuje tvorbu vrásek, hojí drobná poranění bez tvorby jizev. Stimuluje růst tkání při poškození kůže, hojí ekzémy i hemoroidy. Podporuje růst vlasů, léčí ekzémy i jiné kožní problémy. Rakytník je rovněž používán jako hlístopudný lék.
Použití
• Stimulace odolnosti
• Hojí žaludeční sliznici a podporuje trávení (potlačuje růst Helicobacter pylori)
• Stimuluje funkci jater
• Snižuje hladinu cholesterolu a krevních lipidů
• Zlepšuje stav kardiovaskulárního aparátu
• Tlumí bolesti kloubů, revma a dnu
• Silná antioxidační aktivita (vychytává volné radikály)
• Drobná poranění, popáleniny, ekzémy a podobně
• Zlepšuje kvalitu pokožky
Podmínky pro dosažení maximálního účinku
Jedná se o bylinku unikátních vlastností, a proto ji doporučujeme konzumovat denně a v každém věku. Dostatečná doporučená denní dávka jsou 2 ml 10% rakytníkového oleje. Je vhodné dávku rozdělit na 2 a aplikovat 30 minut před jídlem. Ve 2 ml oleje je obsaženo 100% doporučené denní dávky vitamínu E a 62% doporučené denní dávky vitamínu A.
Nežádoucí účinky:
Do dnešního dne nebyly prokázány jakékoliv nežádoucí, nebo zdraví ohrožující účinky.
Zajímavosti:
• Blízkou příbuznou rakytníku je nově vyšlechtěná odrůda Leikora, která nemá trny a má větší plody.
• Rakytníkem severoamerického kontinentu je blízce příbuzný druh – šeferdie. Červené plody jsou stejně jako u rakytníku jedlé a chutné. Indiáni používají tuto rostlinu v tradiční medicíně jako prostředek proti žaludečním obtížím, horečkám, jako projímadlo i jako součást ingrediencí používaných při ženských iniciačních obřadech. Plody jsou důležitou surovinou indiánské kuchyně. Připravuje se z nich puding, rosol, konzumují se čerstvé jako ovoce, nebo se suší na zimu, dále z nich příslušníci některých kmenů připravují přílohu k buvolímu či jiným druhům masa. Plody jsou také dobrým přírodním barvivem (červená barva).
• Poskytuje kvalitní dřevo, které se využívalo k výrobě dýmek, kulečníkových koulí, hůlek apod.
• Čínským atletům na OH v Soulu byl podáván nápoj z rakytníku a stejně tak i ruským kosmonautům.
• Existuje dokonce i tvrzení, že keř rakytník byl prvním ovocem ve vesmíru.
• V řecké mytologii je zmíněný rakytník jako oblíbené jídlo Pegase.
Receptury
• Rakytníkový olej připravíme macerací rozdrceného plodu v jedlém oleji (slunečnicový, olivový a podobně). Drceného plodu použijeme 50 – 100 gramů na 1 litr. Každý den důkladně protřepeme, po 3 – 4 týdnech přecedíme a skladujeme v tmavé sklenici. Denně užíváme 3 x denně 1 lžičku. Skutečností je ovšem fakt, že takto připravený olej má své limity a nemůže se kvalitou rovnat oleji připravenému kryoskopickou vymrazovací metodou, nebo vakuovou destilací.
• Rakytníkový čaj připravíme povařením 2 polévkových lžic plodu rakytníku, který 5 minut povaříme a můžeme podávat. Je třeba si však uvědomit, že varem zlikvidujeme vysoké procento těch nejcennějších látek rakytníku.
• Marmeláda se připraví: 500 gramů necháme přes noc nabobtnat v 250 ml vody. Přivedeme k varu a protlačíme sítem. Dosladíme medem, nebo hruškovou šťávou. Uchovávejte v lednici.
• Plod rakytníku se používá k přípravě marmelády, džusů, lihovin a celé řady dalších produktů. Natrpklost plodů je odstraněna mrazem (je možné rovněž vložit na jeden den do mrazáku).
• Plody rakytníku se doporučují přidávat do krmiva zvířatům. Zlepšíme tak jejich kondici, kvalitu srsti a celkový stav.
Byliny s podobnými účinky
Rakytník je natolik unikátní, že je velice problematické hledat k němu adekvátní srovnání. Pokud bych však jmenovat alespoň jednu, napadá mě hlíva ústřičná a z ní získávaný beta-glukan.
Poznámka
V nabídce Topvet naleznete širokou paletu přípravků s vysokým obsahem rakytníku řešetlákového nejvyšší kvality. Rakytníkový olej použitý v naších recepturách je surovina nejvyšší kvality. Olej je získáván vymrazovací CO2 metodikou, která je nejšetrnější ze všech metod v současnosti používaných.
V článku byly použity vedle osobních zkušeností informace z článků a publikací:
- Le Santé par les plantes, Sélection du Readerś Digest, 2003.
- Velký receptář alternativní medicíny, Jiří Janča, 2002.
- Dumonts kleines Heilmittel Lexikon, Anne Ilburg, 2003.
- 500 nejlepších receptů lidové medicíny, Dionýz Dugas, 2007.
- A Preclinical Study of the Effects of Seabuckthorn (Hippophae rhamnoides L.) Leaf Extract on Cutaneous Wound Healing in Albino Rats Asheesh Gupta, PhD The International Journal of Lower Extremity Wounds, Vol. 4, No. 2, 88-92 (2005) DOI: 10.1177/1534734605277401
- Volatile composition of Chinese Hippophae rhamnoides and its chemotaxonomic implications, Ministry of Education Key Laboratory for Biodiversity Science and Ecological Engineering, School of Life Sciences, Fudan University, Shanghai 200433, PR China
- PLANTS Profile for Hippophae rhamnoides (seaberry), United States Department of Agriculture. Retrieved 2007-10-08.
- Kam, Barbara; Nora Bryan (2003). The Prairie Winterscape: Creative Gardening for the Forgotten Season. Fifth House Ltd.. pp. 108–110.
- Anticarcinogenic potential of lipids from Hippophae—evidence from the recent literature". Asian Pac J Cancer Prev.: 32–5. PMID 16629511. Zeb A (2004). "
- Cenkowski S et al. (2006). "Quality of extracted sea buckthorn seed and pulp oil". Can Biosystems Engin 48 (3): 9–16.
- Teng BS, Lu YH, Wang ZT, Tao XY, Wei DZ (Sep 2006). "In vitro anti-tumor activity of isorhamnetin isolated from Hippophae rhamnoides L. against BEL-7402 cells". Pharmacol Res. 54 (3): 186–94. doi:10.1016/j.phrs.2006.04.007. PMID 16765054.
- EAN-Seabuck international cooperation network for the sustainable use of sea buckthorn.
- Komarov. V. L. Flora of the USSR. Israel Program for Scientific Translation 1968 An immense (25 or more large volumes) and not yet completed translation of the Russian flora. Full of information on plant uses and habitats but heavy going for casual readers.
- Li, T. S .C. and W. R. Schroeder. 1 9 9 6. Sea buckthorn (Hippophae rhamnoides L): a m u l t i p u r p o s e p l a n t . Hort Technology 6: 370-380.
- International Centre for Research and Training on Sea Buckthorn
- New crop opportunity, http://newcrop.hort.purdue.-edu/newcrop/proceedings1999/v4-335.html
- Polunin. O. Flowers of Europe - A Field Guide. Oxford University Press 1969 ISBN 0192176218 An excellent and well illustrated pocket guide for those with very large pockets. Also gives some details on plant uses.
- International Sea Buckthorn Association: information material (ISA 2003, ISA 2005).
- Denise Code: Sea Buckthorn – Ancient Food of the East, Future food of the West, Canada 2001.
- F. Chittendon. RHS Dictionary of Plants plus Supplement. 1956 Oxford University Press 1951
- Thomas. G. S. Ornamental Shrubs, Climbers and Bamboos. Murray 1992 ISBN 0-7195-5043-2 Contains a wide range of plants with a brief description, mainly of their ornamental value but also usually of cultivation details and varieties.
- Matthews. V. The New Plantsman. Volume 1, 1994. Royal Horticultural Society 1994 ISBN 1352-4186 A quarterly magazine, it has articles on Himalayacalamus hookerianus, hardy Euphorbias and an excellent article on Hippophae spp.
- Comprehensive listing of species and how to grow them. Somewhat outdated, it has been replaces in 1992 by a new dictionary (see [200]).
- Integrated environmental protection in the food industry as for example of the sustainable production and processing of Sea Buckthorn berries in China, 07/2001, NIG GmbH funded by Projektträger Jülich.
- Andreas Zeitthöfler: Die obstbauliche Nutzung von Wildobstgehölzen, 2001.
- E. Small and O. M. Cattling, Eastern Cereal and Oilseed Research Centre, Canada, Sea Buckthorn (Hippophae rhamnoides) – an ancient crop with modern virtues, 2000.
- International Centre of Research and Training on Sea Buckthorn (ICRTS) China, 2003 EC-GROWTH project SEABUCK – “Innovative products obtained from fruits of Sea Buckthorn”
- Carroll Y. L., Corrida B. M., Morssey P. A., 2000, Lipoptrotein carotenoid profiles and the susceptibility of low density lipoprotein to oxidative modification in healthy elderly volunteers, European Journal of Clinical Nutrition, 54 (6), 500-507.
- Pintea A., Marpeau A., Faye M., Socaciu C., Gleizes M., 2001, Polar lipid and fatty Acid distribution in Carotenolipoprotein complexes extracted from Sea Buckthorn Fruits, Phytochem.Anal., 12, 293-298.
- Chevallier. A. The Encyclopedia of Medicinal Plants Dorling Kindersley. London 1996 ISBN 9-780751-303148 An excellent guide to over 500 of the more well known medicinal herbs from around the world. Readers Comments.
- International Seabuckthorn Association
- a další
Autor: Dr. Jiří Pantůček a kolektiv Topvet
© Copyright (2009) MVDr. Jiří Pantůček - všechna práva vyhrazena. Žádná část tohoto dokumentu nesmí být reprodukována nebo přenesena v jakékoliv formě nebo jakýmikoliv prostředky, elektronicky, včetně kopírování, nahrávání, nebo nějakým informačním systémem vyhledávání informací, včetně websajtů, bez písemného povolení.
Veškerá sdělení v herbáři obsažená nebyla ohodnocená kontrolními úřady pro kontrolu doplňků stravy. Veškeré informace obsažená v tomto rostlinném herbáři jsou určena ke vzdělání, zdroji informací a zábavě. Těchto informací není vhodné používat k diagnostice, indikaci nebo změně lékařem určené léčby. Rostliny v herbáři uvedené nejsou náhradou léků. V případě jakékoliv léčby je nutné konzultovat užívání doplňků stravy se svým ošetřujícím lékařem.