platba a doprava doprava a platba     kontakty kontakty

Třapatka nachová, Třapatkovka nachová - (Echinacea Purpurea L.)

Třapatka nachová, Třapatkovka nachová - (Echinacea Purpurea L.)
Třapatka nachová, Třapatkovka nachová - (Echinacea Purpurea L.)
Třapatka nachová, Třapatkovka nachová - (Echinacea Purpurea L.)
Třapatka nachová, Třapatkovka nachová - (Echinacea Purpurea L.)
Třapatka nachová, Třapatkovka nachová - (Echinacea Purpurea L.)
Třapatka nachová, Třapatkovka nachová - (Echinacea Purpurea L.)
Třapatka nachová, Třapatkovka nachová - (Echinacea Purpurea L.)
Třapatka nachová, Třapatkovka nachová - (Echinacea Purpurea L.)
Třapatka nachová, Třapatkovka nachová - (Echinacea Purpurea L.)

Třapatkovka nachová (Echinacea Purpurea L.)
Čeleď: Hvězdnicovité (Asteraceae)

Lidové a jiné názvy
Echinacea, někdy nesprávně rudbekie, brauneria purpurea, červená slunečnice.

Historie
Původně ji používali domorodí indiáni, kteří přikládali odvary z kořene na rány, kousnutí a bodnutí hmyzem a na uštknutí hady. Vyplachovali si odvarem ústa při bolestech zubů a dásní. Kořen žvýkali při jakýchkoliv bolestech. Dostala jméno sluneční klobouk. Postupně se s bylinou seznámili usedlíci. První informace je z roku 1850 od Gideona Lincecuma, který napsal: „tinktura z kořene této rostliny byla úspěšně používána při silném kašli a při dyspepsii. Choctawové při ….“. V roce 1870 ji použil Dr. Meyer do patentovaného čističe krve proti hadímu uštknutí. Dr. Meyer byl natolik nadšen účinky echinacei, že zaslal vzorky bratrům Lloydovým, kteří ji zmínili v prvním vydání American Dispensatory. V prvním vydání byla zmíněna pouze jako kuriozita, používaná domorodými obyvateli. Po důkladném seznámení s bylinou jejím účinkům propadl rovněž Lloyd, který ji v následujícím vydání věnoval patřičný prostor. Echinacea se naneštěstí stala obětí „války“ mezi ortodoxními lékaři s jejich syntetickými preparáty a eklektiky, kteří využívali rostlinné přípravky. Obě strany trpí dle mého názoru nedostatečným respektem k oponentům. Jak už to většinou bývá, bude pravda někde uprostřed. V období kolem druhé světové války se s rozvojem antibiotik vytratila takřka úplně. V současné době patří k nejznámějším a nejpoužívanějším léčivým bylinám. Lidé, kteří echinaceu používají dnes, jsou jejími vlastnostmi nadšeni stejně jako jejich eklektičtí předchůdci.

Výskyt
Pochází z plání Severní Ameriky na straně Atlantského oceánu. Nejvíce rozšířená je v Arkansasu, Kansasu, Misuri a Oklahomě. V současné době jsou již plantáže pro lékařské využití na severu a východě Afriky a v Evropě. Existuje přibližně 10 druhů a z nich tři se využívají v medicíně. Nejpoužívanější je Echinacea purpurea. Alternativně použitelná je rovněž Echinacea Angustifolia L. původem z Evropy.

Popis
Listy mají buď celokrajné a chlupaté, nebo zubaté a téměř lysé. Květenství je velký dekorativní úbor s okrajovými štíhlými kvítky (bílé, růžové, červenofialové). Tato trsnatě rostoucí trvalka dorůstá 70 – 90 cm. Připomíná kopretinu. Bylina se množí ze semen, nebo kořenových řízků. Roste na chudých, kamenitých, mírně kyselých půdách a vyžaduje plné slunce. Kořen je vhodný ke sběru po 3 – 4 letech. Sklízí se na podzim, po utvoření semen. V České republice přirozeně neroste, ale pro léčebné účely je možné ji vypěstovat.

Užívané části
Kořen, květ, lodyha a list. Nejvíce aktivních látek je v kořeni. Je to zvrásněný válec, který slabě voní a chutná zpočátku sladce, potom kysele a hořce.

Účinné látky
Různé části rostliny obsahují různé množství fenolových složek odvozených od kofeinové kyseliny – neboli echinakosid. Dále obsahuje nenasycené alifatické složky (alkylamidy, echinocein, izobutylamidy) a polysacharidy. Extrakty se standardizují rovněž na chicoric acid (1,2 – 3,1%). Silice obsahuje borneol, bornylacetate, germacrene D, caryophyllene

Zařazení
Adaptogen, harmonizátor, imunostimulátor

Prokázané účinky
Je prokázáno, že třapatkovka zvyšuje odolnost proti infekcím, zejména proti chřipce. Jako jedna z mála je účinná rovněž proti virům. Doporučuje se, pokud je jakýmkoliv způsobem oslabena obranyschopnost organismu (při rýmě, chřipce, zánětu horních cest dýchacích a dalších). Echinacea pomáhá tím, že zvyšuje počet a aktivitu granulocytů a makrofágů. Zvyšují tvorbu a aktivitu T-lymfocytů i funkci NK buněk. Makrofágy (překlad je velcí jedlíci) ničí choroboplodné zárodky tak, že je vstřebávají. Echinacea má okamžitý nástup účinku. A nejen, že echinacea posiluje imunitní systém, ale sama rovněž ničí celou řadu bakterií, virů a plísní. Za tuto skutečnost je odpovědný echinakosid (jakési přírodní antibiotikum). Rovněž posiluje vlastní obranný štít tkání tím, že pomocí echinaceinu brání kyselinu hyaluronovou před hyaluronidázou (enzym produkovaný patogeny k rozpuštění obranného štítu). A v neposlední řadě se echinacea v těle chová jako interferon (ten uvolňuje napadená buňka před zničením, aby okolní buňky zesílily ochranu). Účinek je poměrně krátkodobý, proto je nutné echinaceu dávkovat několikrát denně. Třapatkovka tiší bolest. Pomáhá při chronických zánětech kloubů a močových cest. Nedávno proběhlo 26 klinických studií zaměřených na imunostimulaci a podpůrnou léčbu při chemoterapii s pozitivními závěry.

Použití
• Nachlazení, kašel a chřipka
• Hojí drobná poranění a popáleniny
• Posílení imunity
• Tlumí bolest
• Na kožní ekzémy a lupenku
• Na akné pleť
• Čistí krev a mízní systém
• Záněty močopohlavního aparátu
• Bércové vředy a proleženiny
• Vhodná při zvýšené fyzické a psychické zátěži
• Vhodná při otravách potravinami

Podmínky pro dosažení maximálního účinku
• je možné aplikovat preventivně
• terapeuticky musíme preparát podávat od prvních příznaků choroby
• při již probíhající nákaze podávat každé 4 hodiny
• aplikovat v jedné fázi 5-6 dnů, pak přerušit na 2 dny
• celková doba podávání nemá být kratší než 5-6 týdnů
• dodržovat doporučenou denní dávku
• při zvýšené náchylnosti k alergiím se doporučuje podávat souběžně šišák bajkalský
Při předávkování může dojít ke zvratu účinku tj. imunosupresi. (Např. při jednorázovém podání několika balení.) Při perorálním podání je však toto riziko minimální. Pozorně čtěte etiketu, protože většina výrobců do svých preparátů dává pomletý kořen, nikoliv extrakt z kořene. Účinek extraktu je však přibližně čtyřikrát vyšší. V literatuře se píše o doporučené dávce 200 – 900 mg byliny, což odpovídá 50 – 225 mg extraktu.

Nežádoucí účinky:
Doposud nebyly prokázány žádné vedlejší nebo toxické účinky. Dobře se snáší s antibiotiky nebo jinými prostředky proti infekčním onemocněním. Někdy vyvolává aplikace echinacei jemné mravenčení na jazyku. Podle záznamů FDA je bezpečná, ale riziko alergie nelze vyloučit. Alergická reakce se projevuje podrážděním pokožky a dýchacími potížemi zejména při značném překročení doporučené dávky. Nevhodné používat pro domácí léčení autoimunity nebo nákazy HIV (nedostatečné klinické sledování). Dle WHO rovněž nevhodná při léčbě tuberkulózy, sklerózy multiplex a leukémii. Přestože nejsou známy žádné nežádoucí informace, nedoporučuje se pro nedostatek studií použití v době těhotenství a kojení. Pro malé děti se z legislativních důvodů nedoporučuje, neurčí-li lékař jinak.

Zajímavosti:
• Na zvířatech byl prokázán slibný preventivní účinek před onkologickými problémy. Zejména v případech leukemie a specifických druhů nádorů. Je prozatím předčasné vydávat echinaceu za lék proti rakovině, ale jsou zde slibné náznaky.
• V Německu byla echinacea podávána skupině pacientů s pokročilou rakovinou tlustého střeva spolu s chemoterapií. Zdálo se, že rostlina může prodloužit život nemocných, zejména schopností imunitního systému bojovat se zhoubnými buňkami. Z uvedené práce však nelze definovat úlohu echinacei – to bude vyžadovat ještě mnoho dalších výzkumů.
• Víte, že echinacea obsahuje látku, která pálí na rtech a na jazyku, užívá-li se v tekuté formě? Právě tato vlastnost je známkou toho, že jste koupili kvalitní přípravek!
• Možné použití při léčbě novodobých onemocnění, jako HIV a ptačí chřipka, je předmětem probíhajících klinických zkoušek.
• O terapeutickém využití na polyartritidy a maligní nádory jsou informace v pracích Hahna a Mayera.
• Při onemocněních provázených vysokou horečkou je prakticky neúčinná.

Receptury
Odvar připravíme ze dvou malých lžiček kořene a šálku vody. Vaříme 15 minut. Denně se doporučují 3 šálky.
Tinktura se připravuje ve 35 – 40% alkoholu. Do lahve nadrťte třapatkovku a přelijte alkoholem. Za 2 – 3 týdny sceďte.
Další aplikační formy jsou čaje, sirupy, tobolky, tablety a kosmetické přípravky. Veškeré aplikační formy s výjimkou tablet Vám nabízíme v našich přípravcích. Tablety jsme vyřadili z našeho sortimentu, protože většina balastních a pojivých hmot používaných v tabletách dráždí sliznice a může být vyvolávajícím činitelem žaludečních vředů.

Byliny s podobnými účinky
Echinacea je svými účinky natolik ojedinělá, že je těžké hledat přímo náhradu. Snížená imunita je často vyvolána nedostatkem zinku, jódu a vitaminů A, C. S bylinek doporučuji rakytník řešetlákový, měsíčnici vytrvalou, aloe vera, česnek medvědí, všedobr horní a kopytník evropský.

Poznámka
Připravujeme jako novinku echinaceový olej, který je vhodný na problematickou pleť. Je vhodný na spáleniny a drobná poranění. Tlumí tvorbu vrásek, strií a jizev.

V článku byly použity vedle osobních zkušeností informace z článků a publikací:

  • WHO monographs on selected medicinal plants
  • German Commission E Monograph, Echinaceae purpureae radix. Bundesanzeiger, 1992, 162:29 August.
  • McGregor RL. The taxonomy of the genus Echinacea (Compositae). University of Kansas science bulletin, 1968, 48:113–142.
  • Bauer R, Wagner H. Echinacea species as potential immunostimulatory drugs. In: Wagner H, Farnsworth NR, eds. Economic and medicinal plants research. Vol. 5. London, Academic Press, 1991:253–321.
  • Hänsel R et al., eds. Hagers Handbuch der pharmazeutischen Praxis, Vol. 6, 5th ed. Berlin, Springer, 1994.
  • Bisset NG. Max Wichtl herbal drugs & phytopharmaceuticals. Boca Raton, FL, CRC Press, 1994.
  • Farnsworth NR, ed. NAPRALERT database. Chicago, University of Illinois at Chicago, IL, March 15, 1995 production (an on-line database available directly through the University of Illinois at Chicago or through the Scientific and Technical Network (STN) of Chemical Abstracts Services).
  • Awang DVC, Kindack DG. Herbal medicine, Echinacea. Canadian pharmaceutical journal, 1991, 124:512–516.
  • Bruneton J. Pharmacognosy, phytochemistry, medicinal plants. Paris, Lavoisier, 1995.
  • Iwu MM. Handbook of African medicinal plants. Boca Raton, FL, CRC Press, 1993.
  • Bauer R, Khan IA, Wagner H. Echinacea-Drogen Standardisierung mittels HPLC und DC. Deutsche Apotheker Zeitung, 1986, 126:1065–1070.
  • Bauer R, Khan IA, Wagner H. Echinacea: Nachweis einer Verfälschung von Echinacea purpurea (l.) Moench. Mit Parthenium integrifolium L. Deutsche Apotheker Zeitung, 1987, 127:1325–1330.
  • Bauer R, Remiger P, Wagner H. Echinacea-Vergleichende DC- und HPLC-Analyse der Herba-drogen von Echinacea purpurea, E. pallida und E. Angustifolia (3. Mitt.). Deutsche Apotheker Zeitung, 1988, 128:174–180.
  • Bauer R, Wagner H. Echinacea-Der Sonnenhut-Stand der Forschung. Zeitschrift für Phytotherapie, 1988, 9:151.
  • Quality control methods for medicinal plant materials. Geneva, World Health Organization, 1998.
  • Deutsches Arzneibuch 1996. Vol. 2. Methoden der Biologie. Stuttgart, Deutscher Apotheker Verlag, 1996.
  • European pharmacopoeia, 3rd ed. Strasbourg, Council of Europe, 1997.
  • Palliative immunotherapy of cancer, E Gunsilius, J Clausen, G Gastl, 2001; 58(7):419-424, ICID: 608978, ICID: 608978
  • Efficacy of Echinacea purpurea in patients with a common cold. A placebo-controlled, randomised, double-blind clinical trial. B Schulten, M Bulitta, B Ballering-Brühl, U Köster, M Schäfer, Arzneimittelforschung 2001; 51(7):563-568, ICID: 608360
  • Echinacea in the treatment and prevention of upper respiratory tract infections.
  • K Gunning, West J Med 1999; 171(3):198-200, ICID: 216544
  • Guidelines for predicting dietary intake of pesticide residues, 2nd rev. ed. Geneva,World Health Organization, 1997 (unpublished document WHO/FSF/FOS/97.7; available from Food Safety, WHO, 1211 Geneva 27, Switzerland).
  • Schöneberger D. The influence of immune-stimulating effects of pressed juice from Echinacea purpurea on the course and severity of colds. Forum immunologie, 1992, 8:2–12.
  • Viehmann P. Results of treatment with an Echinacea-based ointment. Erfahrungsheilkunde, 1978, 27:353–358.
  • Stotzem CD, Hungerland U, Mengs U. Influence of Echinacea purpurea on the phagocytosis of human granulocytes. Medical science research, 1992, 20:719–720.
  • Bittner E. Die Wirkung von Echinacin auf die Funktion des Retikuloendothelialen Systems [Dissertation]. Freiburg, University of Freiburg, 1969.
  • Haas H. Arzneipflanzenkunde. Mannheim, BI Wissenschaftsverlag, 1991:134–135.
  • Bauer R, Wagner H. Echinacea. Handbuch für Apotheker und andere Naturwissenschaftler. Stuttgart, Wissenschaftliche Verlagsgesellschaft, 1990.
  • Melchart D et al. Immunomodulation with Echinacea-a systematic review of controlled clinical trials. Phytomedicine, 1994, 1:245–254.
  • WHO monographs on selected medicinal plants 144
  • Büsing KH. Hyaluronidase inhibition by Echinacin. Arzneimittel-Forschung, 1952, 2:467–469.
  • Koch FE, Haase H. A modification of the spreading test in animal assays. Arzneimittel-Forschung, 1952, 2:464–467.
  • Bonadeo I, Bottazzi G, Lavazza M. Essenze-Profumi-Piante. Officin-Aromi-Saponi-Cosmetici-Aerosol, 1971, 53:281–295.
  • Zoutewelle G, van Wijk R. Effects of Echinacea purpurea extracts on fibroblast populated collagen lattice contraction. Phytotherapy research, 1990, 4:77–81.
  • Steinmüller C et al. Polysaccharides isolated from plant cell cultures of Echinacea purpurea enhance the resistance of immunosuppressed mice against systemic infections with Candida albicans and Listeria monocytogenes. International journal for immunopharmacology, 1993, 15:605–614.
  • Stempel M et al. Macrophage activation and induction of macrophage cytotoxicity by purified polysaccharide fractions from the plant Echinacea purpurea. Infection and immunity, 1984:845–849.
  • Luettig B et al. Macrophage activation by polysaccharide arabinogalactan isolated from plant cell cultures of Echinacea purpurea. Journal of the National Cancer Institute, 1989, 81:669–675.
  • Roesler J et al. Application of purified polysaccharides from cell cultures of the plant Echinacea purpurea to test subjects mediates activation of the phagocyte system. International journal for immunopharmacology, 1991, 13:931–941.
  • Cheminat A et al. Caffeoyl conjugates from Echinacea species: structures and biological activity. Phytochemistry, 1988, 27:2787–2794.
  • Müller-Jakic B et al. In vitro inhibition of cyclooxygenase and 5-lipoxygenase by alkamides from Echinacea and Achillea species. Planta medica, 1993:37–42.
  • Kraus C, Abel G, Schimmer O. Untersuchung einiger Pyrrolizidinalkaloide auf chromosomenschädigende Wirkung in menschlichen Lymphocyten in vitro. Planta medica, 1985, 51:89–91.
  • Sélection du Readerś Digest, 2003.
  • Michael Castleman, Velké kniha léčivých rostlin, 2004 (u anglického originálu The New Healing Herbs, 2004.
  • Ernest Small, Culinary Herbs, 1997.
  • Andrew Chevallier, Encyklopedia of Medicinal Plants, 2007.
  • Andrea Rausch and Brigitte Lotz, Lexikon Herbs, 2002.
  • Patricia Davis, Aromaterapie A – Z, 1999.
  • a další

Autor: Dr. Jiří Pantůček a kolektiv Topvet

© Copyright (2009) MVDr. Jiří Pantůček - všechna práva vyhrazena. Žádná část tohoto dokumentu nesmí být reprodukována nebo přenesena v jakékoliv formě nebo jakýmikoliv prostředky, elektronicky, včetně kopírování, nahrávání, nebo nějakým informačním systémem vyhledávání informací, včetně websajtů, bez písemného povolení.

Veškerá sdělení v herbáři obsažená nebyla ohodnocená kontrolními úřady pro kontrolu doplňků stravy. Veškeré informace obsažená v tomto rostlinném herbáři jsou určena ke vzdělání, zdroji informací a zábavě. Těchto informací není vhodné používat k diagnostice, indikaci nebo změně lékařem určené léčby. Rostliny v herbáři uvedené nejsou náhradou léků. V případě jakékoliv léčby je nutné konzultovat užívání doplňků stravy se svým ošetřujícím lékařem.

Třapatka nachová, Třapatkovka nachová - (Echinacea Purpurea L.)
Třapatka nachová, Třapatkovka nachová - (Echinacea Purpurea L.)
Třapatka nachová, Třapatkovka nachová - (Echinacea Purpurea L.)
Třapatka nachová, Třapatkovka nachová - (Echinacea Purpurea L.)
Třapatka nachová, Třapatkovka nachová - (Echinacea Purpurea L.)
Třapatka nachová, Třapatkovka nachová - (Echinacea Purpurea L.)
Třapatka nachová, Třapatkovka nachová - (Echinacea Purpurea L.)
Třapatka nachová, Třapatkovka nachová - (Echinacea Purpurea L.)

Nepropásněte důležité akce a novinky

Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte 15 % slevu na nákup.